fbpx

Pęknięta podeszwa w bucie – jak naprawić? / Pazo – Pruszków

Trzeba to przyznać – kiedyś to były buty! Takie porządne, takie, które nosiło się kilka sezonów, które się nie psuły, nie rozklejały. Dziś zalały nas buty z sieciówek, często zrobione byle jak, idealne na jeden sezon. Częstym problemem jest chociażby rozklejanie się podeszwy – czy w takim przypadku konieczna będzie wizyta u szewca czy jednak samodzielnie możemy sobie poradzić z naprawą takiego obuwia? Czy zawsze warto naprawiać obuwie, w którym odkleiła się lub pękła podeszwa?

Można pomyśleć dwojako – jeżeli but był taki i z sieciówki, może się to mijać z celem, gdyż problem może pojawić się za chwilę kolejny raz; jeżeli jednak buty kupiliśmy w porządnej firmie i za spore pieniądze – warto spróbować naprawić podeszwę. Podstawowymi przyrządami jakie będą nam potrzebne do samodzielnej naprawy obuwia jest klej szewski, nożyce oraz nóż.

Naprawa Podeszwy – Krok po Kroku:

  1. Przygotowanie Podeszwy: Powierzchnia podeszwy, która ma być naprawiana, musi być przede wszystkim bardzo dokładnie oczyszczona. Czasem nie wystarczy jedynie woda, a do czyszczenia użyć trzeba benzyny ekstrakcyjnej lub odpowiedni papier ścierny. Jedynie porządnie wyczyszczona podeszwa może być naprawiana. Jeśli mamy do czynienia z pękniętą lub odklejoną podeszwą, miejsce pęknięcia lub odklejenia nie może być zatłuszczone.
  2. Dobór Odpowiedniego Kleju: Dobrym klejem do sklejenia butów będzie mocny klej bezbarwny. Odklejoną czy pękniętą podeszwę należy skleić takim klejem, a następnie ścisnąć buta w miejscu pęknięcia/odklejenia. Dobrze jest to zrobić za pomocą ścisku stolarskiego, o ile takowy posiadamy. Klej musi jak najbardziej równomiernie się rozłożyć i odpowiednio skleić buta, dobrze więc zostawić obuwie w takiej pozycji na minimum kilkanaście godzin.
  3. Specjalne Kleje dla Wytrzymałych Butów: Jeżeli mamy do czynienia z butami specjalistycznymi, np. butami wspinaczkowymi, warto postawić na bardziej zaawansowane rozwiązanie. Pęknięta podeszwa butów wspinaczkowych powinna być sklejana wysoko specjalistycznym klejem, np. klejem poliuretanowym. W sytuacji, gdy zauważymy rozklejenie się/pęknięcie podeszwy, musimy działać natychmiast. Sklejając takiego buta postępujemy tak samo, jak w powyższym opisie. Pierwszym krokiem jest bardzo dokładne oczyszczenie podeszwy, a następnie sklejenie jej i ściśnięcie miejsca pęknięcia/rozklejenia się – choć na kilka – a najlepiej na kilkanaście godzin.

Dlaczego Warto Stawiać na Profesjonalne Kleje do Obuwia?

Chcąc samodzielnie naprawiać obuwie, warto mieć w domu jakiś specjalny klej, najlepiej szewski klej do butów. Kleje używane w zakładach szewskich są przeznaczone do naprawy butów, ale także do klejenia tkanin czy tworzyw sztucznych. Bez problemu łączą ze sobą różne rodzaje elementów i przeznaczone są do wszelkich prac szewskich oraz kaletniczych. Przykładem takiego kleju może być np. jednoskładnikowy klej neoprenowy stosowany szeroko w branży obuwniczej. Nadaje się do klejenia skóry naturalnej i syntetycznej, gumy, tkanin, filcu między sobą.

Jeśli więc staniesz w obliczu pękniętej podeszwy w swoich ulubionych butach, nie zwlekaj! Zdobądź odpowiedni klej i przystąp do naprawy – twoje buty będą Ci wdzięczne za długi czas użytkowania. A jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zawsze możesz skorzystać z usług naszej firmy Pazo – Pruszków, gdzie doświadczeni ślusarze służą pomocą w naprawie obuwia oraz wielu innych problemach związanych z zamkami i kluczami.

OFERTA

  • Komputerowe dorabianie kluczy samochodowych
  • Dorabianie kluczy
  • Baterie
  • Grawer, pieczątki
  • Akcesoria GSM
  • Czytaj więcej